Nekretnine pod embargom

  • 30.11.2011.

Narodna skupština Republike Srpske u proteklih šest meseci donela je čak dva skoro istovetna zakona kojima reguliše upis nekretnina i prava na njima, ali se nijedan trenutno ne primenjuje. Umesto na osnovu zakona o katastru, izdavanje izvoda iz evidencije o nekretninama i pravima vlasnika u RS trenutno se obavlja samo na osnovu posebne uredbe Vlade.

 

Primena oba zakona, kojima je RS nastojala da uredi ovu oblast, ali i da uvede novine poput ukidanja gruntovnica, odnedavno je blokirana, jer se sa novinama koje je zakon predvideo nije složio Klub Bošnjaka u Veću naroda RS.


U Republičkoj geodetskoj upravi, ipak, tvrde da činjenica da RS već dva meseca nema važeći zakon o premeru i katastru, nije smetnja građanima da ostvare svoja prava na nekretninama. Geodetska uprava, kažu, vodi evidenciju o nekretninama i pravima na njima na osnovu Uredbe koju je Vlada RS donela krajem septembra i na osnovu zakona o Upravi, koji joj daje nadležnost da vodi tu evidenciju. Ono na čemu ne mogu da rade je “osnivanje jedinstvenog katastra nekretnina, odnosno objedinjavanje podataka zemljišnih knjiga i katastra, koje je predviđeno blokiranim zakonima”.

 

Ustavni sud BiH, po zahtevu Bakira Izetbegovića od kraja septembra, privremeno je zaustavio primenu Zakona o katastru RS, koji je stupio na snagu letos. Blokada primene trajaće dok se sud ne izjasni o njegovoj ustavnosti. Poštujemo tu meru i ne radimo na osnivanju tog katastra nepokretnosti, ali građanima uredno izdajemo podatke o nekretninama, i katastarske i zemljišno-knjižne, da ne bi bio zaustavljen pravni promet u RS. Za to imamo potpunu nadležnost - objašnjava načelnik za drugostepeni postupak u Geodetskoj upravi Aleksandar Deurić.


Nakon odluke Ustavnog suda BiH, Vlada RS je početkom oktobra odustala od osporenog zakona o katastru i Skupštini uputila novi zakon o premeru i katastru RS. Međutim, ovaj zakon nije nikada stupio na snagu, jer je Klub Bošnjaka odmah potegao pitanje zaštite nacionalnog interesa. Pre nekoliko dana tekst zakona je prosleđen i Veću za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda RS.

 

Predsedavajući Veća naroda RS Momir Malić ističe da „nije bilo šanse da se usaglase stavovi o zakonu“.


- Sada su zahtevali da novi zakon ne stupi na snagu dok Ustavni sud BiH ne donese konačnu odluku o bivšem zakonu o katastru. Praktično, oni na taj način osporavaju ponovo prošli zakon. Nije bilo primedbi na tekst novog zakona, već stoje kod starih primedbi i očekuju, verovantno, da će Ustavni sud proglasiti prvi zakon neustavnim, što znači da ni ovaj neće moći da stupi na snagu. Ako se to desi, ponovo nećemo imati zakon - kaže Malić.


I novim zakonom o premeru i katastru predviđeno je vođenje jedinstvene evidencije o nekretninama, odnosno ukidanje gruntovnica, ali su uvažene primedbe na to da prava vlasnika nisu, zapravo, bila zaštićena prvim zakonom. U novoj verziji zakona data je mogućnost sudske zaštite imovinskih prava, za sve one koji smatraju da su ona povređena. Predviđeno je da se, dok se ne završi postupak na sudu u takvim slučajevima, neće moći vršiti katastarske promene, odnosno upis u katastar nekretnina.


- Koncept novog zakona, što se tiče izlaganja tehničkih podataka i prava, skoro je istovetan kao i zakon iz 1984. godine, koji je važio za celu BiH. Prvobitno je predviđeno da sporne slučajeve rešava okružni sud, ali nakon primedbi odlučeno je da se to spusti na osnovne sudove. Ako su sporna prava, Geodetska uprava bi prekidala postupak upisa i upućivala stranke u sporu da to reše pred sudom, a tek nakon pravosnažne presude u katastar nepokretnosti upisivala kao nosioce prava one koji su određeni sudskom presudom - objašnjava Deurić. On tvrdi da je princip jedinstvene evidencije nekretnina, princip i većine evropskih zemalja i da ga u BiH podržava i Svetska banka.

 

(Izvor: Blic)

Top