Legalizacija ili rušenje

  • 04.04.2012.

Za sedam dana ističe rok za legalizaciju bespravno izgrađenih objekata, poslije čega vlasnici više neće moći da pribave odobrenje za građenje i snosiće posljedice za bespravnu gradnju, odnosno rizikuju da njihove građevine budu srušene.


Vlasnici bespravno izgrađenih objekata u Banjaluci imaju mogućnost da do 11. aprila legalizuju svoje objekte, do kada je na snazi Odluka o legalizaciji.


- Ovom odlukom nisu propisane olakšice za plaćanje naknade za uređenje građevinskog zemljišta i jednokratne rente za bespravno izgrađene objekte. Odlukom Ustavnog suda RS ocijenjeno je da se utvrđivanjem ovakvih olakšica dovode u neravnopravan položaj građani, koji, poštujući zakon, traže izdavanje odobrenja prije građenja - rekla je načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje Administrativne službe grada Verica Kunić.


Dodala je da su navedeni troškovi isti kao kod izgradnje objekata.


- Većina podnosilaca zahtjeva nema riješen imovinsko-pravni status na zemljištu na kojem su gradili ili imaju više suvlasnika do kojih ne mogu da dođu. Neki ne mogu da plate obavezne naknade, što postupak legalizacije čini složenijim - objasnila je Kunićeva.


Prema njenim riječima, na području grada ima od 15.000 do 20.000 bespravno izgrađenih objekata.


- Od aprila prošle godine, kada je na snagu stupila Odluka o legalizaciji na teritoriji grada Banjaluka, podneseno je 8.000 zahtjeva za legalizaciju i izdato 1.500 odobrenja za građenje - rekla je Kunićeva.


U junu prošle godine stupio je na snagu novi zakon o uređenju prostora i građenju, koji je donio drugačije kaznene odredbe u odnosu na prethodni, po kojem se bespravna gradnja sankcioniše donošenjem rješenja o rušenju objekta koji nema građevinsku dozvolu.


Banjalučani ističu da su cijene za izdavanje građevinske dozvole veoma visoke.


- Kada bi nadležni snizili cijene, imali bismo više legalnih objekata i više bi se gradilo, a samim tim i cijena kvadrata za kupovinu stanova bi bila niža - rekao je Banjalučanin Drago Verić.
Dozvola


Stanovnici Banjaluke koji se odluče za izgradnju kuće ili nekog drugog objekta na području grada za građevinsku dozvolu moraće da izdvoje od 44,14 do 169,38 maraka po kvadratnom metru, u zavisnosti od zone u kojoj je plac.

 

(Izvor: Glas Srpske)

Top