Kaos u zemljišnicima odgađa porez na imovinu, možda čak i za godinu – dvije!

  • 01.06.2012.

Iako je ministar Slavko Linić najavio da će prijedlog zakona o oporezivanju imovine doći među saborske zastupnike ove jeseni, a njegova primjena kreće od siječnja 2013., sve je izglednije da će se rokovi pomaknuti, možda čak i za godinu – dvije! 
Naime, u Vladi su tek proteklih tjedana shvatili koliki je kaos u zemljišnim knjigama. Linić i dalje inzistira na zadanom vremenskom okviru, ali stručnjaci za poreznu politiku i pojedinci iz vrha SDP-a, su više nego skeptični.


- I moje informacije govore da će doći do određene odgode. Nije moguće da se usvoji zakon dok cjelokupne zemljišne knjige nisu sređene i ažurirane. Ako bi zakon prošao onda bi jedne penalizirali, a druge ne – kaže nam sudska vještakinja za financije i porezna savjetnica Diana Antičić.


Stručnjaci se slažu da treba oporezivati imovinu, posebno imućnih osoba koji imaju na desetke stanova, kuća, vikendica, imanja. Tu se u prvom redu misli i na banke koje u rukama drže tisuće stanova u kojima su nekada stanovali građani, ali zbog nemogućnosti vraćanja kredita banke su im oduzele domove.


Banke sada te stanove ne žele prodavati jer su cijene nekretnina pale u odnosu na vrijeme kada su stanovi kupljeni. Oporezivanje će ih možda prisiliti da se riješe stanova. Ministarstvo financija je osnovalo radnu skupinu, za nekoliko mjeseci njihov prijedlog će biti objavljen i na web-stranicama Ministarstva.


Tada će započeti i javna rasprava. Koliko se sada zna porez bi se određivao prema vrijednosti nekretnine, površini, ali i prema namjeni za koju se nekretnina koristi – vikendice, iznajmljeni stanovi, poslovni prostori. Najviše bi se pak oporezivale neiskorištene nekretnine, dok bi kuće za stanovanje bile oslobođene novog nameta. Stopa poreza još nije poznata.


Vesna Škare Ožbolt, danas odvjetnica, a nekada ministrica pravosuđa, jako dobro je upoznata s problemima koji državu očekuju pri naplati poreza na imovinu.
- Na Mljetu imate kuće i nekretnine, a vlasnici su upisani prije 100 i više godina. I koga ćete vi tu onda oporezivati? Upisano vlasništvo u zemljišnim knjigama je preduvjet da se uopće može razmišljati o takvom Zakonu. Osim toga treba i legalizirati sve nekretnine. Znači Zakon će na kraju pričekati nekoliko godina, ne može se to na brzinu napraviti – kaže Škare Ožbolt, navodeći da je smiješna ideja, iznesena od strane nekih stručnjaka, da se uvidom u evidenciju Hrvatske elektroprivrede dokazuje vlasništvo nekretnine.


- Želimo li mi biti ozbiljna zemlja ili? To je nemoguće. Ako je netko kupio vikendicu, a nije službeno zaveden u zemljišnim knjigama kao vlasnik, dokazivanje vlasništva se ne može izvoditi preko uplatnice za struju jer eto na njoj piše ime i prezime osobe – vlasnika nekretnine. Neozbiljno je na to uopće i pomišljati. Vlastovnica je u naplati poreza osnovni dokument – ističe Škare Ožbolt.


Da Liniću neće biti lako, tvrdi i sudski vještak za poreze Stjepan Uzbašić, navodeći da je u zemljišnim knjigama - anarhija. -Godinama se govori o sređivanju vlasništva, a evo vidimo još se nije puno napravilo. Sumnjam da će se oporezivanje dogoditi kako je najavljeno – kratak je i jasan bio Uzbašić. Saša Jadrijević Tomas Vesna Škare Ožbolt je u Vladi Ive Sanadera predlagala osnivanje fonda državne imovine i masovno koncesioniranje.


- Tako bi država zaradila golemi novac, ne bi prodavala svoje vlasništvo, a proračun bi se punio. To bi više punilo proračun lokalne samouprave i države od poreza na nekretnine. Moj prjedlog nije našao na razumjevanje, a vidimo ni danas država ne zna što sve ima, nije popisana imovina. Privatne osobe država sili da upišu vlasništvo i da tu sve bude čisto, a ni sama država ne zna što ima. Također, najavljuje se oporezivanje neiskorištenog poljoprivrednog zemljišta, a sama država ima hektre neobrađenih površina - kaže Ožboltova.

 

(Izvor: Slobodna Dalmacija)

Top