Srpsko građevinarstvo u kolapsu

  • 24.08.2011.

Beograd -- Zakonski propisi u Srbiji i dalje koče domaća građevinska preduzeća, kaže direktor PSP Farman holdinga i predsednik kluba Privrednik Branislav Grujić.

On ocenjuje da su u kolapsu i srpsko građevinarstvo i tržište nekretnina.

"Siromaštvo domaćeg tržišta je velika prepreka za angažovanje naše građevinske operative", istakao je Grujić.

Građevinarstvo je, prema njegovim rečima, bilo potpuno zaustavljeno u prethodnom periodu zbog izmene zakonskih propisa, nemogućnosti dobijanja građevinskih dozvola, problema u postupcima konverzije prava korišćenja u pravo svojine nad zemljištem, ali i ukupnom krizom tržišta nekretnina.

" Da bi uopšte obezbedili strane investicije u bilo kojoj oblasti, ne samo u građevinarstvu, mora se što pre rešiti izdavanje dozvola, postupci konverzije i drugo, tako da svi papiri mogu da se dobiju u roku od 90 do 120 dana", rekao je Grujić.

On je rekao da treba utvrditi maksimalni rok u kojem investitori mogu da završe dobijanje svih dozvola, a neophodnu papirologiju treba masimalno smanjiti, s obzirom da se Srbija nalazi na začelju liste zemalja po brzini dobijanja građevinskih dozvola.

"Sve dok podsticaj preduzetništvu ne bude jači veoma teško će se oživeti i tržište nekretnina u Srbiji", naglasio je Grujić. On je napomenuo da i građevinarstvo i tržište nekretnina direktno zavise od ukupnog stanja privrede u zemlji.

U Privrednoj komori Srbije (PKS) ističu da domaće građevinske firme najviše koči problem nelikvidnosti i "začarani krug dugovanja" u kojem su svi dužni.

Investitori duguju izvođačima radova, oni kooperantima i tako u krug, kaže sekretar Odbora za građvinarstvo u PKS Goran Rodić ističući da će građevinari "pregurati" ovu građensku sezonu, ali da je otvoreno pitanje šta će biti sledeće godine.

Samo u Vojvodini država duguje građevinskim firmama više od tri milijarde dinara, rekao je Rodić.

"Građevinari strahuju šta će biti krajem ove i početkom sledeće godine. Radi se još samo na projektima koje finansiraju država i lokalne samouprave", rekao je predstavnik PKS zadužen za građevinarstvo.

Rodić je naveo da bi iz ove teške situacije moglo da se izađe samo višestranom kompenzacijom, reprogramiranjem i otpisom dela kredita. "Svakog dana u Srbiji nestane po neka građevinska firma", upozorio je on dodajući da postoji opasnost da bez posla ostane oko 100.000 ljudi.

Stanovi neuporedivo jeftiniji

Stambeni objektu u Beogradu su, inače, od početka godine pojeftinili oko 20 odsto, a prodaja je smanjena i do 30 procenata. Predstavnici agencija kažu da su pale pre svega "prenaduvane" cene stanova, kao i da je manje kupaca zbog sve teže ekonomske situacije, ali i mera Narodne banke Srbije kojom je od 1. jula povećano obavezno učešće pri podizanju stambenih kredita sa 10 na 20 odsto. Tako agenti navode da se za stan od oko 130 kvadrata u Starom gradu ranije tražilo 280.000 evra a sada 200.000, dok je stan u novobeogradskim blokovima, od 50 do 55 kvadrata, koštao ranije oko 75.000 evra, a sada se traži oko 67.000 evra. U blizini Hrama Svetog Save na Vračaru stanovi su se prodavali ranije između tri i četiri hiljade evra po kvadratu, a sada najviše za 2.500 evra.

 

(Izvor : B92)

Top