Ko da meri zgradu uzduž i popreko?

  • 09.02.2012.

Ukoliko niste dobro obratili pažnju kakva vam je izolacija kada ste kupovali stan, na ovoj hladnoći se sigurno gorko kajete.


Prilikom rešavanja tako velikog životnog pitanja kao što je krov nad glavom malo ko se seti da obrati pažnju na toplotnu i zvučnu izolaciju budućeg doma, koje uglavnom otkrije kada se useli.


A kakva je toplotna izolacija stanari osete i ovih ledenih dana, kada, umesto kućnih papuča obuvaju postavljene kožne čizme, traže debele džempere i ćebe više kojim se ušuškavaju dok hladnog nosa gledaju TV, a u krevet idu u čarapama i s potkošuljom ispod pidžame. Lelujanje zavese ispred zatvorenog prozora pokazatelj je kako dihtuje.


Nije bolja ni zvučna izolacija. Komunalna policija ima pune ruke posla zbog prijava građana o buci iz susednih stanova. Nije to buka samo za vreme dnevnog i noćnog odmora, i nisu to zvukovi bušilica, usisivača, miksera, radova zbog adaptacije stana, svađa i slično, već običnih životnih navika – razgovora, gledanja TV, igre dece...


Građani prigovaraju da čuju kada susedu u stanu iznad njih nešto ispadne na pod ili kada hodaju u cipelama, probudi ih razvlačenje ili sklapanje kauča za spavanje, izvlačenje stolica ispod stola ako nožice nisu podložene filcom, a ispod nema tepiha... Umesto dobrosusedskih odnosa rađa se netrpeljivost, prvi su besni jer su umorni i neispavani, a drugi nisu svesni koliko su bučni.


Poznavaoci prilika na tržištu nekretnina kažu da su se najkvalitetniji stanovi gradili u Titovo vreme: zvučna izolacija je bila toliko dobra da žurka u susedstvu nije smetala mirnom snu, stanovi se nisu leti pregrevali, retko kome je trebao klima-uređaj, a zimi su držali toplinu.


Devedesetih godina prošlog veka izgradnja je izmakla kontroli, pa je sve zavisilo od investitora, kojih je na tržištu najviše bilo nesavesnih. Gledali su da što više profitiraju, ne mareći za kvalitet izgradnje.


Svaka zgrada pre nego što dobije upotrebnu dozvolu podleže tehničkom pregledu, koji rade ovlašćene firme. Međutim, pitanje je na koji način one rade: na primer, da li kontrolišu da li je dobro ugrađena zvučna izolacija i da li ocene potkrepljuju merenjima, jer smo svedoci da tek posle useljenja u stan shvatimo šta smo kupili.


Shodno najnovijem Zakonu o planiranju i izgradnji, svi investitori, odnosno graditelji, moraće da poštuju propise koji se odnose i na zvučnu i toplotnu izolaciju. Tako Pravilnik o sadržini vođenja stručnog nadzora u toku građenja objekta obuhvata, između ostalog, kontrolu i proveru kvaliteta izvedenih radova koji se ne mogu proveriti u kasnijim fazama, odnosno po završetku zgrade, a to su izgradnja temelja, armature, oplata, izolacije.


Pravilnik o uslovima, sadržini i načinu izdavanja sertifikata o energetskim svojstvima zgrada obezbediće dobru toplotnu izolaciju i smanjenje potrošnje energenata.
Tavanice prenose zvuk


Za dobru izolaciju presudan je način izgradnje spoljnih zidova, međuspratnih konstrukcija i vertikalnih pregrada. Sekretar Udruženja za građevinarstvo i industriju građevinskog materijala u Privrednoj komori Vojvodine Žarko Čađenović kaže da je loša i toplotna i zvučna izolacija karakteristična kod betonskih konstrukcija u kojima se spaja beton pa se i sve čuje, i zimi je hladno – pojavljuje se i buđ, a leti prevruće.
Loše su i međuspratne konstrukcije od livenih betonskih ploča koje su pravi prenosnici zvuka.


Zato tavanice treba graditi s fert-ispunama (pečena šuplja opeka), pa na to položiti betonsku ploču i košuljicu na koju se postavljaju parketi. Šuplja opeka je i deblja (15 do 17 centimetara) i vazdušasta, što je sve dobar izolator.

 

(Izvor: B92)

Top