Kako da se izvučete iz kredita u švajcarcima

  • 26.06.2011.

BEOGRAD - Odlukom Narodne banke Srbije ukinuta je mogućnost uzimanja kredita u švajcarskim francima zbog velikog rizika kod takvih pozajmica. Od 2007. godine do sada franak je porastao za 60 odsto, a evro dvostruko manje - 25 procenata. Zbog tako velikog i brzog rasta, kreditne rate u švajcarcima su postale noćna mora za klijente, jer su mesečne obaveze otplate dostigle nivo koji je prevazišao mogućnosti plaćanja.

Pre pet godina, stambeni krediti u švajcarskim francima su bili najpovoljniji, ali je i činjenica da je još tada Narodna banka Srbije upozoravala da se ne ulazi u takve aranžmane zbog opasnosti rasta franka. Oni koji su tada poslušali ondašnjeg ministra Milana Parivodića koji je preporučivao kredite u švajcarcima, sada „čupaju kosu”. U međuvremenu, čak pre odluke NBS, banke su praktično odustale od davanja kredita u švajcarcima.

Od ukupnog broja stambenih kredita, u švajcarcima je jedna šestina ili oko 950 miliona evra. Najviše takvih kredita je izgleda imala Pireus banka. Samo tokom prošle godine i samo u toj banci, aktivirano je dvadeset hipoteka, pa je nedavno NBS bila zatrpana žalbama klijenata koji su ostali i bez para i bez stana. Ono što treba znati je da je konverzija kredita iz švajcarca u evre jednaka refinansiranju kredita. Dakle, procedura za konverziju je skoro identična novom zahtevu za stambeni kredit, samim tim, dodatni troškovi su svakako neizbežni. Većina banaka koja je ugovarala kredite u toj valuti konverziju dozvoljava samo jednom u toku otplate kredita i uslovi su uvek predmet nekih pravila i u manjoj meri dogovora banke i klijenta. Uz neke razlike u detaljima, banke uglavnom osim konverzije, problem kredita u francima rešavaju na tri načina:

Prvi, produženjem perioda otplate do 30 godina, ukoliko prilikom dospeća poslednje rate klijent nema više od 70 godina. Zatim, odobravanjem grejs perioda od godinu dana tokom kojeg se otplaćuje samo kamata i mali deo glavnice osnovnog duga, kao i kapitalizacijom, odnosno prebacivanjem prispelog, a neizmirenog duga na osnovni dug (glavnicu).

Sam postupak konverzije, znači prebacivanje kredita iz valutne klauzule iskazane u švajcarskom franku u evro, ne traje dugo. Konverzija je, kažu bankari, besplatna, ali postoje drugi troškovi i razlike su u detaljima.

- Teško je dati primer jer su iznosi koji su ostali da se vrate različiti, godine klijenata takođe. Ima i proširenja ili smanjenja domaćinstva, a sve to utiče na broj rata - kažu u jednoj od banaka.

U svakom slučaju, konverzija je najzastupljeniji način kojem klijenti pribegavaju kako bi rešili problem stalnog rasta kreditnih rata zbog toga što je, kako to bankari kažu, kredit indeksiran u švajcarskim francima.

Procedura za konverziju iz franke u evro

Podnošenje zahteva za kredit za refinansiranje stambenog kredita u drugoj banci

  • Odobrenje kredita od strane banke
  • Odobrenje kredita od strane NKOSK
  • Upis hipoteke u korist banke
  • Puštanje sredstava na račun druge banke na osnovu dostavljene potvrde o ostatku duga (realizacija kredita)

Napomena: Razlike u proceduri praktično nema među bankama

 

(Izvor : Blic)

Top