U Kini niče simbol novca?

  • 22.03.2012.

Nije novost da se širom Kine grade objekti neobične arhitekture. Međutim, zgrada jedinstvenog dizajna u Gvangdžou, koju su osmislili Italijani, izazvala je burne reakcije, jer kritičari tvrde da simbolizuje težnju za materijalnim bogatstvom.


Neposredno uz Bisernu reku, u provinciji Gvangdžou, u toku su radovi na zdanju koje je u Kini izazvalo velike polemike.


Kritičari tvrde da zgrada okruglog oblika, sa rupom u sredini, podseća na drevni kineski novac i da simbolizuje težnju za materijalnim bogatstvom.


„Diskovi od žada izloženi u mauzoleju kralja Nanijea u Gvangdžou bili su nam inspiracija. Samo oni kojima vladaju finansijski interesi videće sličnost te zgrade sa novcem, a ljudi koji nose kulturu i tradiciju u svom srcu prepoznaće disk od žada", rekao je Džon Ma, šef projekta italijanske kompanije „Ej-Em Prođeti".


Građevina je visoka 138 metara, a rupa u centru je prečnika 47 metara. Kada bude završena, izmeniće liniju horizonta čitave oblasti. Objekat će služiti kao berza za trgovinu plastikom, pa unutrašnjost mora da bude prostrana.


„Veličina okrugle rupe zasnovana je na praktičnoj upotrebi i funkcionalnosti zgrade, pa to ima određenog udela u izgledu 'trna u oku'", objasnio je Džon Ma.


I drugi objekti širom Kine, posebno oni koje su dizajnirale strane arhitekte, izazvali su polemike, a lokalno stanovništvo negoduje zbog neobičnog izgleda.


„Arhitektonski stilovi koje sam video u Pekingu i Gvangdžou, po mom mišljenju, dokaz su da strane arhitekte koriste Kinu za svoje eksperimente. Najbolje bi bilo kada bi zgrade bile uklopljene u urbane planove i stil okolnih građevina", rekao je stanovnik Gvangdžoua, Đuan Pejbo.


Među njima su i stadion u Pekingu, „Ptičje gnezdo", Nacionalni teatar poznat kao „Ptičje jaje" i novo sedište kineske državne televizije.

 

(Izvor: RTS)

Top