Prazno "zvrji" 100.000 kvadrata

  • 23.05.2011.

Beograd -- Beograd raspolaže sa oko 880.000 kvadrata kancelarijskog prostora, a od toga je oko 100.000 prazno, pokazuje istraživanje kompanije „King Sturdž”.

Zbog krize se gradi sve manje poslovnih objekata, tako da ponuda nije mnogo veća nego pre par godina kada su se biznismeni vajkali kako u prestonici nemaju dovoljno prostora.

Ali, kapaciteti koji su donedavno bili oskudni sada su i više nego obilati. Gomila domaćih firmi pala je u nelikvidnost, a strani biznis je prestao da se doseljava.

U prostoru A klase, u koji spada 415.000 kvadrata vrhunskih poslovnih objekata, zakupaca nema u 27 odsto, navodi Danica Jelača, konsultant u odeljenju za procene „Kolijers internešenela”, međunarodne konsultantske kuće za nekretnine. U nalaženju zakupaca vlasnicima zgrada malo pomaže i to što su cene prepolovljene u odnosu na 2007. godinu, kada je držanje kancelarijskog prostora bilo najisplativije.

Nedeljko Malinović, iz agencije za promet nekretnina Legat, kaže da su ”pre krize velike kompanije unajmljivale prostor bez obzira na to što mu je cena bila veća nego u regionu. Zbog zahuktale tražnje, na početku krize investitori su još zidali poslovne zgrade. Danas vlasnici prostora snižavaju cene samo da bi zadržali zakupce".

"Tako je jedna velika banka izdejstvovala popust od 30 odsto. Zakupodavci su računali da im je bolje imati manje ali stalne prihode, nego da traže novog zakupca, što je danas lutrija. Ko je mogao da pretpostavi da će se kvadrat kancelarije na Terazijama danas teško izdavati i za 10 evra", kaže on.

Dok pre krize investitori nisu stizali da sagrade dovoljno poslovnih kvadrata za biznismene u zaletu, sada su fasade mnogih velelepnih zdanja izlepljene plakatima sa natpisom „za iznajmljivanje”. Pojedini vlasnici poslovnih objekata i njihovi zastupnici tvrde da nemaju problema sa popunjenošću, ali na pitanja Politike o tome koliko je tačno njihovih kvadrata trenutno raspoloživo nisu hteli da odgovore kako se ne bi „izložili lošem publicitetu”.

Malobrojni se zaista mogu pohvaliti gotovo apsolutnom popunjenošću, koja je do pre nekoliko godina bila pravilo. Od 40 prostorija na 11.000 kvadrata u poslovnom centru Grave u Novom Beogradu, samo jedan ured nema zakupca, kaže Rade Vasić iz „Grave nekretnina”. On to ne objašnjava jedino atraktivnom lokacijom i najkvalitetnijom opremom.

"Kvadrat izdajemo skuplje od komšija, ali zakupci se opredeljuju za nas jer znaju da, kada uđu u kancelarije od 200 do 400 kvadrata, adresu neće ubrzo menjati. Najkraći zakup je na tri godine, a najduži na 15. Sigurnost im daje 180 godina tradicije 'Grave koncerna'. Uz to, održavanje naplaćujemo tri evra po kvadratu, jeftinije nego većina zakupodavaca", objašnjava Vasić.

Poslovno zdanje u "Belvilu"

Površina poslovnog prostora za izdavanje u dve zgrade u naselju Belvil u novobeogradskom Bloku 67 iznosi oko 24.000 kvadrata. U „Delta holdingu” kažu da očekuju da će do kraja godine iznajmiti oko 70 odsto prostora, jer pregovaraju sa nekoliko zainteresovanih kompanija. Koliko kancelarija čeka zakupce i koliko košta iznajmljivanje po kvadratu, nisu rekli.

"Cena zakupa nije fiksna. Sa svakim zakupcem vode se direktni razgovori i, zavisno od vrste ugovora, dužine zakupa i površine prostora, određuje se visina zakupnine", kaže Aleksandar Bojić iz „Delta holdinga” i dodaje da se poslovni prostor u Bloku 67 može iznajmiti u celini ili u delovima, dok se zgrada može kupiti samo kao celina.

"Pametnica" na Terazijama

Stambeno-poslovno zdanje u Balkanskoj ulici 2 (B2) prostire se na 24.000 kvadrata, a stanare je privukla lokacija i visoka tehnologija kojom je opremljena zgrada, zbog toga krštena kao „pametna”.

Od 13.000 kvadrata u kancelarijama, nije zakupljeno 12 odsto, kaže Dragan Praštalo, izvršni direktor kompanije „Mali kolektiv ETB”, koja je u objekat uložila oko 30 miliona evra. Po kojoj ceni iznajmljuju kvadrate, Praštalo nije otkrio jer je to, kaže, poslovna tajna.

"Pre godinu dana imali smo mnogo više slobodnog prostora, a od prošlog oktobra povećano je interesovanje. Nismo nezadovoljni, iako je polovina lokala prazna", ističe Praštalo.

Vest End kompleks

„Vest End kompleks”, sačinjen od dve petospratne poslovne zgrade – kule i aneksa, zahvata 12.500 kvadrata u Bloku 60, u Tošinom bunaru. Spolja ga odlikuju neobičan kolorit, staklena fasada i zaobljena linija prednjeg dela zgrade, dok je prednost enterijera u organizaciji koja omogućava jednostavnu i brzu adaptaciju poslovnih prostorija po potrebama zakupaca.

U kuli je izdato oko 80 odsto prostora, a trenutno se pregovara o zakupu 2.000 kvadrata u aneksu. Prosečna cena zakupa, navodi Mina Kalezić, marketing menadžer međunarodne kuće za nekretnine „CB Ričard Elis”, zastupnika investitora NCA investicione grupe, trenutno je jedan od najpovoljnijih na tržištu.

"Blu centar" u Novom Beogradu

„Blu centar” u Ulici španskih boraca u Novom Beogradu, posle dve godine gradnje završen je lane. Ukupna površina kompleksa, sa dve zgrade povezane podzemnom garažom, iznosi 52.000 kvadrata.

Prema rečima Stevana Lojovića, direktora kompanije „Bluhaus” za Srbiju – investitora projekta, prosečna cena zakupa je 15,5 evra po kvadratu, a iznajmljeno je 8.000 kvadrata. Investitor je u zdanje uložio oko 80 miliona evra.

Do kraja godine novih 50.000 kvadrata

Prošle godine je, kako kaže Danica Jelača, podignuto gotovo upola manje kvadrata poslovnog prostora nego u prethodnoj građevinskoj sezoni. Do kraja ove godine, prema podacima „Kolijers internešenela”, očekuje se novih 50.000 kvadrata. Dobra vest je da će to mahom biti vrhunski poslovni prostor A klase, ali je loše što je to tek trećina onoga što je sazidano u godini kada je počela kriza.

 

(Izvor : B92)

Top