Povećano učešće za stambene kredite loše utiče na stanogradnju

  • 15.06.2011.

Razumem nameru centralne banke da podstakne odobravanje zajmova u dinarima, a ne u evrima. Ali treba imati u vidu da bi insistiranjem na dosadašnjem učešću od 10 odsto Vlada Srbije želela da pospeši stanogradnju, nova zapošljavanja i rast građevinske industrije – prokomentarisao je Veroljub Dugalić generalni sekretar Udruženja banaka Srbije prekjučerašnji neuspešni sastanak guvernera NBS Dejana Šoškića sa premijerom Mirkom Cvetkovićem i Oliverom Dulićem, ministrom životne sredine i prostornog planiranja. Argumenti ministra Dulića da novi propisi centralne banke o povećanju učešća za stambene kredite mogu imati negativne efekte po građevinski sektor, za guvernera nisu bili dovoljno ubedljivi. Šoškić je ostao pri stavu da nove mere NBS neće negativno uticati na građane Srbije i da je to dobro rešenje.

Dugalić je na konferenciji za novinare podsetio da se stambeni krediti indeksirani u evrima u bankama odobravaju sa kamatom od šest do osam odsto godišnje, a negde i od pet do sedam odsto. Zajmovi za stanove u dinarima nose kamatu koja je tri puta veća i ide čak do 20 odsto, tako da građani više žele da uzimaju kredite u evrima zato što su dugoročni i imaju manju kamatu.

Dodatni problem je to što banke u Srbiji nemaju dugoročne izvore finansiranja u dinarima jer je štednja u domaćim bankama trenutno 98 odsto u devizama.

Dugalić je napomenuo da Udruženje banaka nije uključeno u razgovore predstavnika vlade i NBS o stambenim kreditima, ali je najavio da će sledeće nedelje biti održan Upravni odbor na kojem će ta asocijacija izneti zvaničan stav bankara po pitanju visine učešća za tu vrstu zajmova. Bankari će se takođe sledeće nedelje sastati sa Cvetkovićem, Dulićem i Šoškićem, rečeno nam je u Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja.

Diana Dragutinović, bivša ministarka finansija, juče je na predstavljanju časopisa „Kvartalni monitor” podržala poslednji potez guvernera o povećanju obaveznog učešća za stambene pozajmice jer smatra da „treba štititi finansijsku stabilnost i ta mera ide u susret problemu”.

Odluka NBS da zbog dinarizacije i jačanja stabilnosti finansijskog sistema udvostruči novčani ulog pri podizanju kredita, za Gorana Rodića, sekretara Udruženja za građevinarstvo Privredne komore Srbije, znači pogoršanje situacije u građevinarstvu.

– To će sigurno zaustaviti izgradnju stanova. Jer, tražnja je i onako opala i jedva se namiče pokoji kupac. Ako nova mera bude prihvaćena, pomoć vlade građevinskoj industriji će se istopiti i nikakvih efekata neće biti. Opet se vraćamo na staro, što znači otpuštanje radnika u građevinskim firmama i gomilanje zaliha materijala – kaže Rodić.


(Izvor : Politika)

Top