PDV koči domaće građevinare

  • 14.11.2011.

Naplata PDV-a od 18 odsto za građevinski materijal po fakturisanju, a ne po naplati izvedenih radova, u velikoj meri koči domaće građevinare.


U Srbiji je prošlog meseca prodato oko 30 odsto manje stanova nego u istom periodu 2010. godine, a stručnjaci kažu da kupaca uvek ima ako im se ponudi niža cena.


Generalni direktor građevinskog preduzeća ''Napred'' Dobroslav Bojović kaže da bi PDV građevinarima trebalo naplaćivati nakon realizacije posla, kao što je to svuda u svetu.


Bojović smatra da bi država mogla da pomogne građevinskoj industriji pokretanjem javnih radova, kao i da se državni program pomoći građevinarima ove godine realizuje po „neprimereno“ niskim cenama za preduzeća.


„Taj program je dobro zamišljlen, ali nije dat prioritet građevinskoj operativi“, rekao je on i dodao da država isto tako uzima dosta novca za takse, građevinsko zemljište i komunalnu infrastrukturu, što se sve ugrađuje u cenu stambenih kvadrata.


Bojović je kazao da se na međunarodnim tenderima ne primenjuje dosledno odredba Zakona o javnim nabavkama, koja predviđa da domaće firme mogu da budu skuplje do 20 odsto kada konkurišu za dobijanje posla.


Sekretar Odbora za građevinarstvo u PKS Goran Rodić je izjavio da bi država što pre trebalo da skine naplatu PDV -a za građevinski repromaterijal, kao što je to nekada bilo ili barem da ga vrati sa sadašnjih 18 na četiri odsto, kao i da bi to odmah uticalo na smanjivanje cena kvadrata.


"Samo to bi u velikoj meri pokrenulo građevinsku industriju Srbije", naglasio je Rodić.


On smatra da je najveći problem u platežnoj moći stanovništva i da bi trebalo preispitate cene nekretnina u Srbiji.


"Niža cena se jedino može postići smanjivanjem dela koji uzima država, jer to značajno podiže cenu kvadrata. Izvođači za stambeni kvadrat naplaćuju 350 do 400 evra, u šta ne ulaze razne takse, naknada za zemljište i komunalije", istakao je Rodić.


On kaže da ako bi stambeni kvadrat bio niži samo za oko 200 evra veliki broj porodica bi se odlučio za kupovinu stana.


Predstavnik konsultantske kuće za nekretnine „King Strdž“ Nebojša Nešovanović je rekao da na tržištu nekretnina nedostaju veliki investitori, na šta je uticala svetska ekonomska kriza.


Nešovanović kaže da nije tačno da u Srbiji nema kupaca nekretnina, jer više od 60 odsto kupaca stanova daje za njih gotov novac, ali da oni po pravilo čekaju dobru priliku odnosno spuštanje cene. On je rekao da je ova godina definitivno lošija od prethodne za promet nekretnina.
U Ministarstvu za životnu sredinu, rudarstvo i prostorno planiranje, ove sedmice rečeno je da pripremaju novi paket mera za spas građevinske industrije Srbije u 2012. godini.


Paket će obuhvatiti produženu primenu Zakona o pomoći građevinskoj industriji Srbije u uslovima ekonomske krize, s obzirom na to da je bilo predviđeno da važi do kraja ove godine.


Predviđeno je i obezbeđivanje novca za nove građevinske projekte u Srbiji, povećanje sredstava za subvencionisane stambene kredite i utvrđivanje povoljnijih uslova za njihovo odobravanje.


Ministarstvo planira i pokretanje inicijative kod NBS da se obavezno učešće za stambene kredite vrati sa 20 na 10 odsto i nastavak izgradnje stambenih kompleksa poput "Stepe Stepanović" na prostoru bivše voždovačke kasarne u Beogradu.


"Zahvaljujući sličnim merama u 2011. je zabeležen rast u građevinskoj industriji i bez tih mera ona bi odavno bila u kolapsu", kažu u ministarstvu.


Resorni ministar Oliver Dulić je u utorak izjavio da je situacija sa prodajom stanova na tržištu u Srbiji zabrinjavajuća i da će u narednom periodu izneti premijeru predloge za rešavanje problema u toj oblasti.

 

(Izvor: B92)

Top