Cene stanova niže 40%, kupaca nema

  • 04.06.2012.

Uprkos tome što su cene stambenog i poslovnog prostora u Srbiji pale od 2009. za oko 40 odsto sve je manje kupaca, kažu predstavnici agencija za nekretnine. U agencijama koje se bave ovom delatnošću u Nišu, rekli su kako su promet nekretnina i cene poslovnog i stambenog prostora u padu, a paradoks je da je poslovni promet čak jeftiniji od stambenog što ranije nije bio slučaj.


Cene stanova u Nišu, zavisno od lokacije, starosti i kvadrature kreću se od 600 do 1.000 evra po kvadratnom metru.U Kragujevcu su cene nekretnina , kako u staroj tako i u novogradnji, niže za 10 do 20 odsto u odnosu na 2008, i u centru grada se kreću od 700 do 1.000 evra.


Na tržištu nekretnina u Novom Sadu je u poslednje tri godine ponuda stanova prepolovljena, dok je potražnja opala za dve trećine, izjavio je vlasnik agencije za promet nekretnina „Bomil", Bojan Miljanović. Cene stanova se kreću od 700 do 1.250 evra po m2.


Cene stanova u Boru stagniraju i za dvoiposoban stan u novogradnji treba izdvojiti 400 do 450 evra po m2.


U Beogradu je ponuda starih stanova sve veća i njihovi vlasnici su prinuđeni da ih prodaju i ispod tržišne cene, ukoliko žele da „završe posao“.


U 2012. je bilo skoro za petinu manje zahteva za dobijanje stambenih kredita nego u istom periodu lane, jer se građani zbog ekonomske situacije sve teže odlučuju za taj vid kupovine stana u glavnom gradu.


U agencijama u Beogradu ističu da je veoma dobar trenutak za kupovinu stana, jer se sve i svašta može naći po cenama povoljnijm nego prethodnih godina, ali i da je od početka godine prodaja nekretnina opala do 30 odsto.


Konsultant za investicije u oblasti nekretnina Dušica Gaković je rekla da cene postepeno padaju od 2009, u proseku između 10 i 20 procenata godišnje, dok su u 2008. dostigle svoj vrh.Novoizgrađeni komercijalni prostor ne beleži pad cene, a reč je o tržnim centrima i maloprodajnim parkovima, koji imaju izuzetno visoke cene zakupa, navela je Gakovićeva. „Oni se uglavnom i ne prodaju u ovom trenutku, ali su cene zakupa na veoma visokom nivou i značajno više nego u gradovima u regionu“, rekla je ona.


Prema Gakovićevoj, čini se da je ovaj period izuzetno dobar za kupovinu nekretnina, ali niko ne može da predvidi da li će doći do nekog dodatnog pada cena od pet do 10 odsto ili rasta cena, što će zavisiti od stanja privrede u Srbiji.


Gakovićeva smatra da se veća potražnja i rast cena nekretnina mogu očekivati , tek kada platežna moć stanovništva bude počela da raste.


Gakovićeva je navela da u Srbiji oko 20 odsto stanovništva ne živi u svom stanu i da srpskom tržištu nedostaje izmedju 10.000 i 20.000 stanova.


Vera Ivanović , Direktor prodaje u agenciji za nekretnine „Iv“ je kazala da se u Beogradu prodaju samo stanovi koji su „hitni“ odnosno samo kada se vlasnicima žuri.


Ima u ponudi dosta stanova koje ljudi naslede, pa im hitno treba novac i obično je cena stvar direktnog dogovora između kupaca i prodavaca, tako da se promet obično realizije po cenama koje se retko mogu naći u oglasima, rekla je Ivanovićeva. 
Cene stanova u Beogradu, prema Ivanovićevoj, se kreću od oko 800 evra za m2 u naseljima na periferiji, kao u Krnjači, do 2.500 evra u prvoj gradskoj zoni. 
„Situacija je takva da nekretnine uspevaju da prodaju samo oni koji su spremni da spuste cenu“, dodala je Ivanović.

 

(Izvor: B92)

Top