Dulić ne odustaje od popusta

  • 02.03.2011.

BE­O­GRAD – Pro­ces le­ga­li­za­ci­je bes­prav­no po­dig­nu­tih obje­ka­ta i do­bi­ja­nje gra­đe­vin­skih do­zvo­la bi­će po­jed­no­sta­vlje­ni i po­jef­ti­nje­ni iz­me­na­ma Za­ko­na o pla­ni­ra­nju i iz­grad­nji, re­kao je ju­če mi­ni­star ži­vot­ne sre­di­ne Oli­ver Du­lić.

– Vla­sni­ci bes­prav­no iz­gra­đe­nih po­ro­dič­nih ku­ća i sta­no­va do 100 kva­dra­ta do­bi­će po­pust od 99 od­sto na sva­kih 25 kva­dra­ta po čla­nu do­ma­ćin­stva, kao i uma­nje­nje od 60 od­sto za sle­de­ćih 100 kva­dra­ta u istom objek­tu, uko­li­ko su is­pu­nje­ni so­ci­jal­ni uslo­vi – re­kao je Du­lić, obra­zla­žu­ći iz­me­ne Za­ko­na u Skup­šti­ni Sr­bi­je.

Da bi po­ro­di­ca do­bi­la po­pust, mo­ra da do­ka­že da bes­prav­nom grad­njom traj­no re­ša­va stam­be­no pi­ta­nje, da je naj­ma­nje dve go­di­ne ima­la bo­ra­vi­šte na adre­si na ko­joj se obje­kat na­la­zi i da ne­ma dru­gu ne­po­kret­nost na te­ri­to­ri­ji op­šti­ne, na­veo je Du­lić i do­dao da po­pu­sti ne­će va­ži­ti za objek­te iz­gra­đe­ne u pr­voj i eks­tra zo­ni.

On je is­ta­kao da je zbog ubr­za­nja po­stup­ka le­ga­li­za­ci­je, omo­gu­će­no da op­šti­na pri­ku­pi neo­p­hod­nu do­ku­men­ta­ci­ju, ko­ju će vla­snik objek­ta mo­ći da pla­ti na ra­te u ro­ku od dve do če­ti­ri go­di­ne.

Iz­me­na­ma Za­ko­na o pla­ni­ra­nju i iz­grad­nji pred­vi­đe­no je i da gra­đe­vin­ska do­zvo­la pre­sta­je da va­ži ako u ro­ku od pet go­di­na ne bu­de iz­da­ta upo­treb­na do­zvo­la za obje­kat, ka­zao je Du­lić i do­dao da će in­ve­sti­tor po­sle is­te­ka ro­ka pla­ća­ti na­kna­du u vi­si­ni po­re­za na imo­vi­nu kao da je obje­kat za­vr­šen, sve dok se za tu lo­ka­ci­ju ne iz­da no­va gra­đe­vin­ska do­zvo­la.

Na zah­tev in­ve­sti­to­ra, gra­đe­vin­ska do­zvo­la mo­že bi­ti ob­no­vlje­na na do­dat­ni rok od dve go­di­ne, ako in­ve­sti­tor pru­ži do­kaz da je ste­pen za­vr­še­no­sti objek­ta pre­ko 80 od­sto.

– Jed­na od no­vi­na je to da će op­štin­ska ad­mi­ni­stra­ci­ja ubu­du­će ima­ti pra­vo da od in­ve­sti­to­ra sa­mo jed­nom za­tra­ži do­pu­nu do­ku­men­ta­ci­je za iz­da­va­nje gra­đe­vin­ske do­zvo­le, dok će jav­na pred­u­ze­ća ima­ti me­sec da­na na ras­po­la­ga­nju za da­va­nje sa­gla­sno­sti – re­kao je Du­lić.

Iz­me­na­ma Za­ko­na pred­vi­đe­no je da se na­kna­da za pre­na­me­nu ze­mlji­šta ne­će pla­ća­ti ako je pre­na­me­na po­ljo­pri­vred­nog u gra­đe­vin­sko ze­mlji­šte oba­vlje­na do 15. ju­la 1992. go­di­ne, re­kao je Du­lić. I u iz­me­nje­nom za­ko­nu osta­je od­red­ba o kon­ver­zi­ji pra­va ko­ri­šće­nja gra­đe­vin­skog ze­mlji­šta u pra­vo svo­ji­ne, uz na­dok­na­du, ko­ju će pla­ća­ti vla­sni­ci pred­u­ze­ća ku­plje­nih kroz pri­va­ti­za­ci­ju ili ste­čaj.

– U slu­ča­ju kon­ver­zi­je uz na­kna­du, vred­nost ze­mlji­šta utvr­đi­va­će se na osno­vu ured­be Vla­de ili na osno­vu aka­ta lo­kal­ne sa­mo­u­pra­ve, pre­ko ur­ba­ni­stič­kih zo­na – ka­zao je Du­lić. U no­vom tek­stu za­ko­na pro­ši­re­na je, me­đu­tim, li­sta onih ko­ji mo­gu da kon­ver­tu­ju pra­vo ko­ri­šće­nja bez na­kna­de.

Mah­mud Bu­ša­tli­ja, kon­sul­tant za in­ve­sti­ci­je, ka­že da je Za­kon o pla­ni­ra­nju ne­u­sta­van za­to što sta­vlja u ne­jed­nak po­lo­žaj gra­đa­ne jer ne ka­žnja­va sve one ko­ji su ne­le­gal­no gra­di­li. „Ne sa­mo što ne­će mo­ra­ti da pla­te ka­znu, već će se ve­ćem bro­ju omo­gu­ći­ti bes­plat­na le­ga­li­za­ci­ja. Čim obje­kat po­sta­ne le­ga­lan, lo­kal­na sa­mo­u­pra­va je du­žna da iz­gra­di in­fra­struk­tu­ru, a po­što je le­ga­li­za­ci­ja bes­plat­na, ta sred­stva će opet ne­ko mo­ra­ti da pla­ti, a to su opet po­re­ski ob­ve­zni­ci“, is­ti­če Bu­šta­li­ja.

Osim to­ga, do­dao je on, tre­ba obez­be­di­ti i no­vac za obe­šte­će­nje vla­sni­ka na­ci­o­na­li­zo­va­nog ze­mlji­šta. „Pod­ne­to je zah­te­va za vra­ća­nje 127 mi­li­o­na kva­drat­nih me­ta­ra gra­đe­vin­skog ze­mlji­šta, a utvr­đe­no je da se od to­ga, 12,5 mi­li­o­na ne mo­že vra­ti­ti u na­tu­ral­nom ob­li­ku, pri če­mu je Po­re­ska upra­va iz­ra­ču­na­la da je nje­go­va vred­nost 1,1 mi­li­jar­du evra. To zna­či da bi do­sled­nom pri­me­nom tog za­ko­na bi­lo pro­da­to ili po­klo­nje­no kroz kon­ver­zi­ju i le­ga­li­za­ci­ju svih 127 mi­li­o­na kva­drat­nih me­ta­ra, što je oko de­set mi­li­jar­di evra. Po­što Sr­bi­ja tih pa­ra ne­ma, mo­ra­la bi da emi­tu­je du­go­roč­ne ob­ve­zni­ce, naj­ve­ro­vat­ni­je na 20 go­di­na, pa bi se uku­pan jav­ni dug sa­mo po osno­vu na­ci­o­na­li­zo­va­nog ze­mlji­šta po­peo na 25 do 30 mi­li­jar­di evra“, ka­že Bu­ša­tli­ja.

Opo­zi­ci­ja: Pre­ko le­đa na­ro­da

Po­sla­ni­ci vla­da­ju­će ko­a­li­ci­je is­ta­kli su da će iz­me­ne Za­ko­na o pla­ni­ra­nju omo­gu­ći­ti jed­no­stav­ni­ju i jef­ti­ni­ju le­ga­li­za­ci­ju bes­prav­no iz­gra­đe­nih obje­ka­ta, dok je opo­zi­ci­ja oce­ni­la da će one bi­ti pre­pre­ka raz­vo­ju pri­vre­de. Kri­ti­ku­ju­ći pred­lo­že­na re­še­nja, na­pred­nja­ci su is­ta­kli da pro­ble­mi u obla­sti bes­prav­ne grad­nje du­go po­sto­je, da ih je sa­ma dr­ža­va stvo­ri­la, a da sa­da te pro­ble­me že­li da re­ši pre­ko „le­đa gra­đa­na“.

Po­sla­ni­ci „Na­pred Sr­bi­jo“ za­me­ri­li su to što će tro­ško­ve kon­ver­zi­je ze­mlji­šta sno­si­ti lo­kal­ne sa­mo­u­pra­ve, po­što će sred­stva za uma­nje­nje te na­kna­de opet mo­ra­ti da se na­dok­na­de. Po­sla­ni­ci SRS su oce­ni­li da su pred­lo­že­na re­še­nja lo­ša, jer ak­tu­el­na vlast ho­će da ski­ne sa se­be od­go­vor­nost za ono što se de­ša­va na te­re­nu i upi­ta­li ko će fi­nan­si­ra­ti jef­ti­nu le­ga­li­za­ci­ju u Sr­bi­ji.

Izvor.: pravda.rs

 

 

Top